Rasa-Lila Fest - Tampa Bay October 10-11, 2014

Rasa-Lila Fest Tampa Bay, FL kicks off Friday night October 4th with a Pre-Fest Yoga Class.

The main event takes place Saturday October 11th, 2014 from 9 am - 10 pm.

The Body Electric Yoga Studio Stage

09:00 am - 10:00 am Sharon Denton
10:30 am - 11:30 pm Jenny Miller & Katelyn Grady & DJ Menscha
12:00 pm - 01:00 pm 
01:30 pm - 02:30 pm Jen Lowery & DJ Menscha
03:00 pm - 04:00 pm Dana Santas
04:30 pm - 05:30 pm 
 

Studio 108 Yoga Stage

09:00 am - 10:00 am 
10:30 am - 11:30 pm Missy White
12:00 pm - 01:00 pm
01:30 pm - 02:30 pm Abby Albaum
03:00 pm - 04:00 pm Cheryl Chaffee & Jaye Martin
04:30 pm - 05:30 pm Andrey Surovikin
06:00 pm - 07:00 pm

Isha Foundation Stage

09:00 am - 10:00 am - Alison Kay
10:30 am - 11:30 pm - Mary Kay Berg
12:00 pm - 01:00 pm - Lora Hogan
01:30 pm - 02:30 pm - Faith Bevan
03:00 pm - 04:00 pm - Melissa Carrol
04:30 pm - 05:30 pm - Emily Wenzel
07:00 pm - 08:00 pm

Yogani Stage Indoor Hall

FRIDAY NIGHT
07:00 pm - 09:00 pm Bad ASSana BHAKTI BASH with Tymi Howard, Dale Turner, Melissa Rosario, Jose Rivera & Rob Walsh

SATURDAY
09:00 am - 10:00 am
10:30 am - 11:30 pm - Maggie Batt
12:00 pm - 01:00 pm - Roni Sloman
01:30 pm - 02:30 pm - PositiveLY Pat Conklin
03:00 pm - 04:30 pm - Isha Foundation
06:00 pm - 07:00 pm - Annie Okerlin
07:30 pm - 08:30 pm - Buffy La Roux 

Pose by Pose Family Festival Area

09:00 - 09:30     Create Googly Glasses with Mr. Lyman
09:30 - 10:00     Make a Maraca with Miss Judith
10:00 - 10:30     Story time with a Twist with Miss Jennifer
10:30 - 10:45     Grab a Snack
10:45 - 11:00     Hula Hoop, Jump Rope Center, and Bubbles with Miss Jill and Miss Emi
11:00 - 11:30     Holla for Your Mala with Miss Viki
11:30 - 12:30     Tie Dye with Miss Judith    
12:30 - 01:00     StoryTime Yoga with Miss Michelle
01:00 - 01:30     Kids Learn to Slack Line with Miss Alix and Miss Brandie
01:30 - 02:00     Finger Painting Fun with Miss Amy and Miss Jill
02:00 - 02:30     Yoga Wave Game & Yogini Says with Miss Vivian and Miss Ella
02:30 - 03:00     Face Painting with Miss Brandie and Miss Lika
03:00 - 03:30     Dream Catchers with Miss Edie
03:30 - 04:00     Pet Rock Necklace with Mr. Lyman
04:00 - 04:15     Snack Time
04:15 - 05:00     End of Festival Party and Drumming Circle with all of the Pose by Pose teachers

Guruv Yoga Music Stage

09:00 am - 10:30 am
11:00 am - 12:30 pm - Kirtan with Cheryl & Friends
01:00 pm - 02:30 pm - Joel Jadus
03:00 pm - 04:30 pm 
05:00 pm - 06:30 pm - Karina Skye
 

Paddleboard

09:00 am - 10:00 am SUP Demo's
10:00 am - 11:00 am PaddleFlow Yoga Class
11:00 pm - 12:00 pm SUP Demo's
12:00 pm - 01:00 pm SUPilates Class
01:00 pm - 02:00 pm SUP Demo's
02:00 pm - 03:00 pm PaddleFlow SUP Yoga
03:00 pm - 04:00 pm Creative Flow SUP Yoga Contest
04:00 pm - 05:00 pm SUP Demo's
05:00 pm - 06:00 pm Floating Meditation Class
06:00 pm - 07:00 pm SUP Demo's